Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj jest: 28 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

slide_7 slide_8 slide_1 slide_3 slide_2 slide_9 slide_10 slide_12

Zamówienia Publiczne

Kontakt E-mail: informatyk@zozbogatynia.pl

eWUŚ informacje

E-usługi

Instrukcje

Pakiet onkologiczny

Obiekt monitorowany

Pakiet onkologiczny - dowiedź się więcej.

Wczesne wykrycie zmian nowotworowych zwiększa szanse wyleczenia. W związku z tym – z myślą o pacjentach, czyli o Was – powstała szybka terapia onkologiczna, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2015 r.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Bogatyni w ramach konsylium i leczenia onkologicznego współpracuje z:

1. Izerskim Centrum Pulmonologii i Chemioterapii "IZER-MED" Spółka z o.o. w Szklarskiej Porębie przy ul. Sanatoryjnej 1

2. Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu przy ul. Hirszfelda 12, Zakład Radioterapii Filia w Jeleniej Górze przy ul. ul Ogińskiego 6

Konsylium składa się z następujących specjalistów:

  • lek. med. Justyna Kaj - Onkolog Kliniczny
  • lek. med. Skrzypczyńska Iga - Radioterapeuta
  • lek. med. Karnicka Anna - Radioterapeuta
  • lek. med. Sztuder Aleksandra - Radioterapeuta
  • lek. med. Lebiedowicz Romualda - Radioterapeuta
  • lek. med. Trembecki Łukasz - Radioterapeuta
  • lek. mad. Jerzy Podobiński - Radiolog
  • lek. med. Tomasz Żółkowski - Chirurg
  • dr n. med. Mariusz Kaus - Chirurg
  • lek. med. Wojciech Kumala - Chirurg
  • dr n. med. Wiktor Mańka - Ginekolog
  • lek. med. Andrzej Marczak - Ginekolog
  • lek. med. Andrzej Błażko - Ginekolog
  • mgr Jolanta Wielewicka - Rehabilitant
  • mgr Przemysław Piotrowski- Psycholog

W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Bogatyni Koordynatorem ds. pakietu onkologicznego jest p. mgr Larysa Miazga.

Kontakt:

Tel. 75-77-32-031 / wew. 133


 1. O szybkiej Terapii Onkologicznej:

Pacjenci onkologiczni – ze względu na rodzaj schorzenia – muszą być otoczeni szczególną opieką. W ich przypadku czas ma bardzo duże znaczenie. To, czy pacjent chory na nowotwór złośliwy przeżyje, zależy przede wszystkim od wykrycia choroby w jak najwcześniejszym stadium. Dlatego od 1 stycznia 2015 r. pacjenci z podejrzeniem nowotworu są leczeni w ramach szybkiej terapii onkologicznej.

Szybka terapia onkologiczna to nowe rozwiązanie organizacyjne, mające na celu sprawne i szybkie poprowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia. Szybka terapia onkologiczna nie jest programem zdrowotnym w rozumieniu art. 48 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027, z późn. zm). Jest przeznaczona dla wszystkich pacjentów, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy. Ministerstwo Zdrowia ani NFZ nie kwalifikują pacjentów do udziału w szybkiej terapii onkologicznej.

Pakiet onkologiczny to potoczne określenie aktów prawnych wprowadzających szybką terapię onkologiczną. W ramach pakietu onkologicznego powstała odrębna kategoria pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby. Czas oczekiwania pozostałych pacjentów na świadczenia specjalistyczne nie wydłuży się, ponieważ zmiany dotyczą pacjentów onkologicznych, dla których powstaje osobna lista oczekujących na nielimitowane świadczenia.

Szybka terapia onkologiczna ma poprawić dostępność diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych i usystematyzować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów leczenia. Zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie nowotworów ma usprawnić ten proces.

Korzyści, które przyniesie wdrożenie pakietu onkologicznego:

  • skrócenie kolejek dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu;
  • uporządkowanie procesu diagnostyki i leczenia pacjenta;
  • wprowadzenie szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia;
  • zmniejszenie śmiertelności pacjentów onkologicznych;
  • obniżenie kosztów leczenia, dzięki wykryciu choroby we wczesnym stadium.

 


2. Jak rozpocząć leczenie w ramach szybkiej terapii onkologicznej?

Pierwszym krokiem do diagnostyki i leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej jest zgłoszenie się pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który przeprowadzi dokładny wywiad, oceni dolegliwości pacjenta i w razie potrzeby zleci wykonanie niezbędnych badań. Jeśli na tej podstawie stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego, skieruje pacjenta do specjalisty właściwego ze względu na umiejscowienie nowotworu lub do onkologa. W tym celu lekarz POZ wystawi pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego może wydać także lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS), jeśli zdiagnozuje nowotwór złośliwy u pacjenta, którego leczy. Pacjent może otrzymać kartę także w szpitalu – jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet niezwiązanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. W takim przypadku warunkiem wydania karty jest potwierdzenie diagnozy. Na tych samych zasadach kartę otrzyma pacjent hospitalizowany z powodu nowotworu.

Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego mogą otrzymać również pacjenci z chorobą nowotworową, którzy rozpoczęli leczenie przed 1 stycznia 2015 r. W ich przypadku kartę będzie wystawiał lekarz prowadzący leczenie w szpitalu. Dzięki temu przechodzą płynnie do nowego systemu. 

Więcej informacji na stronie:

http://pakietonkologiczny.gov.pl/